Base to output center height4.4400 in, 112.776 mmBore dia output2.1880 in, 55.575 mmBore length9.8200 in, 249.428 mmCase size40Center distance (in)4 in, Center distance (in):4.0000 in, 101.6 mmFinishGreenGearbox component typeGearboxHorsepower rating input7.7500 hp, 5.779 kWHorsepower rating output6.6900 hp, 4.989 kWHousing materialCast ironInput210TC flangeInput flange210TCInput HP7.75Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 210TC frameMounting bolt pattern length8.5000 in, 215.9 mmMounting bolt pattern width5.0000 in, 127.0 mmNominal ratio20OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter2.1875 inOutput horse power6.69Output shaftHollowOutput shaft center to input motor mounting face distance8.8300 in, 224.282 mmOutput styleHollowOverhung load4300 lbf, 19127.353 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output4822 in/lb, 4822.0 in/lbRatio20 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating8.1400 hp, 6.07 kW
| Base to output center height | 4.4400 in, 112.776 mm |
| Bore dia output | 2.1880 in, 55.575 mm |
| Bore length | 9.8200 in, 249.428 mm |
| Case size | 40 |
| Center distance (in) | 4 in, Center distance (in):4.0000 in, 101.6 mm |
| Finish | Green |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 7.7500 hp, 5.779 kW |
| Horsepower rating output | 6.6900 hp, 4.989 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 210TC flange |
| Input flange | 210TC |
| Input HP | 7.75 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 210TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 8.5000 in, 215.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Nominal ratio | 20 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 2.1875 in |
| Output horse power | 6.69 |
| Output shaft | Hollow |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 8.8300 in, 224.282 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 4300 lbf, 19127.353 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 4822 in/lb, 4822.0 in/lb |
| Ratio | 20 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 8.1400 hp, 6.07 kW |