Base to output center height3.8800 in, 98.552 mmCase size38Center distance (in)3.5000 in, 88.9 mm, Center distance (in):3.8 inCenter to end of shaft distance7.7500 in, 196.85 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input8.5100 hp, 6.346 kWHorsepower rating output7.7400 hp, 5.772 kWHousing materialCast ironInput180TC flangeInput HP8.51Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length8.5000 in, 215.9 mmMounting bolt pattern width4.7500 in, 120.65 mmNominal ratio12OutputLeft side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.625 inOutput horse power7.74Output shaft center to input motor mounting face distance7.5500 in, 191.77 mmOutput styleLeftOverhung load2760 lbf, 12277.092 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output3530 in/lb, 3530.0 in/lbRatio12 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output1.6250 in, 41.275 mmShaft length output4.2000 in, 106.68 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating8.7500 hp, 6.525 kW
| Base to output center height | 3.8800 in, 98.552 mm |
| Case size | 38 |
| Center distance (in) | 3.5000 in, 88.9 mm, Center distance (in):3.8 in |
| Center to end of shaft distance | 7.7500 in, 196.85 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 8.5100 hp, 6.346 kW |
| Horsepower rating output | 7.7400 hp, 5.772 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 180TC flange |
| Input HP | 8.51 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 8.5000 in, 215.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.7500 in, 120.65 mm |
| Nominal ratio | 12 |
| Output | Left side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.625 in |
| Output horse power | 7.74 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.5500 in, 191.77 mm |
| Output style | Left |
| Overhung load | 2760 lbf, 12277.092 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 3530 in/lb, 3530.0 in/lb |
| Ratio | 12 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 1.6250 in, 41.275 mm |
| Shaft length output | 4.2000 in, 106.68 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 8.7500 hp, 6.525 kW |