Base to output center height5.3100 in, 134.874 mmCase size47Center distance (in)4.7 in, Center distance (in):4.7500 in, 120.65 mmCenter to end of shaft distance9.0600 in, 230.124 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input23.3500 hp, 17.412 kWHorsepower rating output21.7700 hp, 16.234 kWHousing materialCast ironInput250TC FlangeInput flange250TCInput HP23.35Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 250TC frameMounting bolt pattern length11.0000 in, 279.4 mmMounting bolt pattern width5.8100 in, 147.574 mmNominal ratio7OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter2 inOutput horse power21.77Output shaft center to input motor mounting face distance10.7700 in, 273.558 mmOutput styleRightOverhung load5600 lbf, 24910.041 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output5801 in/lb, 5801.0 in/lbRatio7 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output2.0000 in, 50.8 mmShaft length output4.0100 in, 101.854 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating24.3700 hp, 18.173 kW
| Base to output center height | 5.3100 in, 134.874 mm |
| Case size | 47 |
| Center distance (in) | 4.7 in, Center distance (in):4.7500 in, 120.65 mm |
| Center to end of shaft distance | 9.0600 in, 230.124 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 23.3500 hp, 17.412 kW |
| Horsepower rating output | 21.7700 hp, 16.234 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 250TC Flange |
| Input flange | 250TC |
| Input HP | 23.35 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 250TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 11.0000 in, 279.4 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.8100 in, 147.574 mm |
| Nominal ratio | 7 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 2 in |
| Output horse power | 21.77 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 10.7700 in, 273.558 mm |
| Output style | Right |
| Overhung load | 5600 lbf, 24910.041 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 5801 in/lb, 5801.0 in/lb |
| Ratio | 7 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 2.0000 in, 50.8 mm |
| Shaft length output | 4.0100 in, 101.854 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 24.3700 hp, 18.173 kW |