Base to output center height2.2400 in, 56.896 mmCase size20Center distance (in)2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mmCenter to end of shaft distance4.6900 in, 119.126 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input1.9000 hp, 1.417 kWHorsepower rating output1.6900 hp, 1.26 kWHousing materialStainless steelInput56C flangeInput HP1.9Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio12OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1 inOutput horse power1.69Output shaft center to input motor mounting face distance7.8500 in, 199.39 mmOutput styleRightOverhung load1560 lbf, 6939.226 NPaint/coatingNoRated torque output770 in/lb, 770.0 in/lbRatio12 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output1.0000 in, 25.4 mmShaft length output2.1100 in, 53.594 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating2.8300 hp, 2.11 kW
| Base to output center height | 2.2400 in, 56.896 mm |
| Case size | 20 |
| Center distance (in) | 2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mm |
| Center to end of shaft distance | 4.6900 in, 119.126 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 1.9000 hp, 1.417 kW |
| Horsepower rating output | 1.6900 hp, 1.26 kW |
| Housing material | Stainless steel |
| Input | 56C flange |
| Input HP | 1.9 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 12 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1 in |
| Output horse power | 1.69 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.8500 in, 199.39 mm |
| Output style | Right |
| Overhung load | 1560 lbf, 6939.226 N |
| Paint/coating | No |
| Rated torque output | 770 in/lb, 770.0 in/lb |
| Ratio | 12 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 1.0000 in, 25.4 mm |
| Shaft length output | 2.1100 in, 53.594 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 2.8300 hp, 2.11 kW |