Base to output center height3.2500 in, 82.55 mmCase size30Center distance (in)3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mmCenter to end of shaft distance6.7500 in, 171.45 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input2.7500 hp, 2.051 kWHorsepower rating output2.2400 hp, 1.67 kWHousing materialStainless steelInput140TC flangeInput HP2.75Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern width7.0000 in, 177.8 mmNominal ratio30OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.375 inOutput horse power2.24Output shaft center to input motor mounting face distance9.2400 in, 234.696 mmOutput styleRightOverhung load2300 lbf, 10230.91 NPaint/coatingNoRated torque output2417 in/lb, 2417.0 in/lbRatio30 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output1.3750 in, 34.925 mmShaft length output3.2000 in, 81.28 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating3.5800 hp, 2.67 kW
| Base to output center height | 3.2500 in, 82.55 mm |
| Case size | 30 |
| Center distance (in) | 3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mm |
| Center to end of shaft distance | 6.7500 in, 171.45 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 2.7500 hp, 2.051 kW |
| Horsepower rating output | 2.2400 hp, 1.67 kW |
| Housing material | Stainless steel |
| Input | 140TC flange |
| Input HP | 2.75 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern width | 7.0000 in, 177.8 mm |
| Nominal ratio | 30 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.375 in |
| Output horse power | 2.24 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 9.2400 in, 234.696 mm |
| Output style | Right |
| Overhung load | 2300 lbf, 10230.91 N |
| Paint/coating | No |
| Rated torque output | 2417 in/lb, 2417.0 in/lb |
| Ratio | 30 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 1.3750 in, 34.925 mm |
| Shaft length output | 3.2000 in, 81.28 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 3.5800 hp, 2.67 kW |