Drive typeFlange Mounted (JF)High Speed Shaft Diameter (in)2.5 inHigh Speed Shaft Length (in)3.44 inHigh Speed Shaft Speed [Max] (rpm)1777 rpmLip seal materialVitonNominal ratio5Product5415JRecommended Driven Shaft Length [Nom] (in)10.375 inSeriesQuadrive Gear DrivesType of auxiliary cooling supplied with gear driveForced air over housing - fan driven by high speed shaftUnit size5415Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline8.02 inWidth Through Housing (in)10.3 in
| Drive type | Flange Mounted (JF) |
| High Speed Shaft Diameter (in) | 2.5 in |
| High Speed Shaft Length (in) | 3.44 in |
| High Speed Shaft Speed [Max] (rpm) | 1777 rpm |
| Lip seal material | Viton |
| Nominal ratio | 5 |
| Product | 5415J |
| Recommended Driven Shaft Length [Nom] (in) | 10.375 in |
| Series | Quadrive Gear Drives |
| Type of auxiliary cooling supplied with gear drive | Forced air over housing - fan driven by high speed shaft |
| Unit size | 5415 |
| Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline | 8.02 in |
| Width Through Housing (in) | 10.3 in |