Base to output center height2.8700 in, 72.898 mmBore dia output1.4380 in, 36.525 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size26Center distance (in)2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input3.0500 hp, 2.274 kWHorsepower rating output2.6300 hp, 1.961 kWHousing materialCast ironInput180TC flangeInput HP3.05Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length6.3800 in, 162.052 mmMounting bolt pattern width3.3800 in, 85.852 mmNominal ratio18OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.4375 inOutput horse power2.63Output shaftHollowOutput shaft center to input motor mounting face distance6.5200 in, 165.608 mmOutput styleHollowOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint typeStainless epoxyPaint/coatingGreenRated torque output1708 in/lb, 1708.0 in/lbRatio18 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating3.7300 hp, 2.781 kW
| Base to output center height | 2.8700 in, 72.898 mm |
| Bore dia output | 1.4380 in, 36.525 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 26 |
| Center distance (in) | 2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 3.0500 hp, 2.274 kW |
| Horsepower rating output | 2.6300 hp, 1.961 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 180TC flange |
| Input HP | 3.05 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 6.3800 in, 162.052 mm |
| Mounting bolt pattern width | 3.3800 in, 85.852 mm |
| Nominal ratio | 18 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.4375 in |
| Output horse power | 2.63 |
| Output shaft | Hollow |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 6.5200 in, 165.608 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint type | Stainless epoxy |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 1708 in/lb, 1708.0 in/lb |
| Ratio | 18 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 3.7300 hp, 2.781 kW |