Base to output center height5.3100 in, 134.874 mmBore dia output2.9380 in, 74.625 mmBore length11.8800 in, 301.752 mmCase size47Center distance (in)4.7 in, Center distance (in):4.7500 in, 120.65 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input28.4500 hp, 21.215 kWHorsepower rating output26.8400 hp, 20.015 kWHousing materialCast ironInput250TC FlangeInput flange250TCInput HP28.45Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 250TC frameMounting bolt pattern length11.0000 in, 279.4 mmMounting bolt pattern width5.8100 in, 147.574 mmNominal ratio5OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter2.9375 inOutput horse power26.84Output shaft center to input motor mounting face distance10.7700 in, 273.558 mmOutput styleHollowOverhung load5100 lbf, 22685.93 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output4832 in/lb, 4832.0 in/lbRatio5 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating29.1200 hp, 21.715 kW
| Base to output center height | 5.3100 in, 134.874 mm |
| Bore dia output | 2.9380 in, 74.625 mm |
| Bore length | 11.8800 in, 301.752 mm |
| Case size | 47 |
| Center distance (in) | 4.7 in, Center distance (in):4.7500 in, 120.65 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 28.4500 hp, 21.215 kW |
| Horsepower rating output | 26.8400 hp, 20.015 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 250TC Flange |
| Input flange | 250TC |
| Input HP | 28.45 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 250TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 11.0000 in, 279.4 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.8100 in, 147.574 mm |
| Nominal ratio | 5 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 2.9375 in |
| Output horse power | 26.84 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 10.7700 in, 273.558 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 5100 lbf, 22685.93 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 4832 in/lb, 4832.0 in/lb |
| Ratio | 5 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 29.1200 hp, 21.715 kW |