Base to output center height2.8700 in, 72.898 mmCase size26Center distance (in)2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mmCenter to end of shaft distance5.6300 in, 143.002 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input2.2600 hp, 1.685 kWHorsepower rating output1.8600 hp, 1.387 kWHousing materialStainless steelInput140TC flangeInput HP2.26Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length6.3800 in, 162.052 mmMounting bolt pattern width3.3800 in, 85.852 mmNominal ratio25OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.25 inOutput horse power1.86Output shaft center to input motor mounting face distance8.6300 in, 219.202 mmOutput styleRightOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint/coatingNoRated torque output1677 in/lb, 1677.0 in/lbRatio25 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output1.1250 in, 28.575 mmShaft length output2.6700 in, 67.818 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating3.0000 hp, 2.237 kW
| Base to output center height | 2.8700 in, 72.898 mm |
| Case size | 26 |
| Center distance (in) | 2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm |
| Center to end of shaft distance | 5.6300 in, 143.002 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 2.2600 hp, 1.685 kW |
| Horsepower rating output | 1.8600 hp, 1.387 kW |
| Housing material | Stainless steel |
| Input | 140TC flange |
| Input HP | 2.26 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 6.3800 in, 162.052 mm |
| Mounting bolt pattern width | 3.3800 in, 85.852 mm |
| Nominal ratio | 25 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.25 in |
| Output horse power | 1.86 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 8.6300 in, 219.202 mm |
| Output style | Right |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint/coating | No |
| Rated torque output | 1677 in/lb, 1677.0 in/lb |
| Ratio | 25 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 1.1250 in, 28.575 mm |
| Shaft length output | 2.6700 in, 67.818 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 3.0000 hp, 2.237 kW |