Base to output center height1.9900 in, 50.546 mmBore dia output1.0000 in, 25.4 mmBore length5.4100 in, 137.414 mmCase size17Center distance (in)1.7 in, Center distance (in):1.7500 in, 44.45 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input0.6000 hp, 0.447 kWHorsepower rating output0.4300 hp, 0.321 kWHousing materialStainless steelInput56C flangeInput HP0.6Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length4.1900 in, 106.426 mmMounting bolt pattern width2.7500 in, 69.85 mmNominal ratio40OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1 inOutput horse power0.43Output shaft center to input motor mounting face distance4.9200 in, 124.968 mmOutput styleHollowOverhung load1190 lbf, 5293.384 NPaint/coatingNoRated torque output627 in/lb, 627.0 in/lbRatio40 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating1.0900 hp, 0.813 kW
| Base to output center height | 1.9900 in, 50.546 mm |
| Bore dia output | 1.0000 in, 25.4 mm |
| Bore length | 5.4100 in, 137.414 mm |
| Case size | 17 |
| Center distance (in) | 1.7 in, Center distance (in):1.7500 in, 44.45 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 0.6000 hp, 0.447 kW |
| Horsepower rating output | 0.4300 hp, 0.321 kW |
| Housing material | Stainless steel |
| Input | 56C flange |
| Input HP | 0.6 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 4.1900 in, 106.426 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.7500 in, 69.85 mm |
| Nominal ratio | 40 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1 in |
| Output horse power | 0.43 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 4.9200 in, 124.968 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1190 lbf, 5293.384 N |
| Paint/coating | No |
| Rated torque output | 627 in/lb, 627.0 in/lb |
| Ratio | 40 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 1.0900 hp, 0.813 kW |