Base to output center height3.8800 in, 98.552 mmCase size38Center distance (in)3.5000 in, 88.9 mm, Center distance (in):3.8 inCenter to end of shaft distance7.7500 in, 196.85 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input3.2300 hp, 2.409 kWHorsepower rating output2.5100 hp, 1.872 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput HP3.23Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length8.5000 in, 215.9 mmMounting bolt pattern width4.7500 in, 120.65 mmNominal ratio40OutputLeft side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.625 inOutput horse power2.51Output shaft center to input motor mounting face distance7.0900 in, 180.086 mmOutput styleLeftOverhung load2760 lbf, 12277.092 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output3622 in/lb, 3622.0 in/lbRatio40 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output1.6250 in, 41.275 mmShaft length output4.2000 in, 106.68 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating3.5400 hp, 2.64 kW
| Base to output center height | 3.8800 in, 98.552 mm |
| Case size | 38 |
| Center distance (in) | 3.5000 in, 88.9 mm, Center distance (in):3.8 in |
| Center to end of shaft distance | 7.7500 in, 196.85 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 3.2300 hp, 2.409 kW |
| Horsepower rating output | 2.5100 hp, 1.872 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input HP | 3.23 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 8.5000 in, 215.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.7500 in, 120.65 mm |
| Nominal ratio | 40 |
| Output | Left side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.625 in |
| Output horse power | 2.51 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.0900 in, 180.086 mm |
| Output style | Left |
| Overhung load | 2760 lbf, 12277.092 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 3622 in/lb, 3622.0 in/lb |
| Ratio | 40 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 1.6250 in, 41.275 mm |
| Shaft length output | 4.2000 in, 106.68 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 3.5400 hp, 2.64 kW |