Base to output center height3.8800 in, 98.552 mmCase size38Center distance (in)3.5000 in, 88.9 mm, Center distance (in):3.8 inCenter to end of shaft distance7.7500 in, 196.85 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input4.1500 hp, 3.095 kWHorsepower rating output3.4100 hp, 2.543 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput HP4.15Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length8.5000 in, 215.9 mmMounting bolt pattern width4.7500 in, 120.65 mmNominal ratio30OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.625 inOutput horse power3.41Output shaft center to input motor mounting face distance7.0900 in, 180.086 mmOutput styleRightOverhung load2760 lbf, 12277.092 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output3682 in/lb, 3682.0 in/lbRatio30 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output1.6250 in, 41.275 mmShaft length output4.2000 in, 106.68 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating4.4300 hp, 3.303 kW
| Base to output center height | 3.8800 in, 98.552 mm |
| Case size | 38 |
| Center distance (in) | 3.5000 in, 88.9 mm, Center distance (in):3.8 in |
| Center to end of shaft distance | 7.7500 in, 196.85 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 4.1500 hp, 3.095 kW |
| Horsepower rating output | 3.4100 hp, 2.543 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input HP | 4.15 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 8.5000 in, 215.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.7500 in, 120.65 mm |
| Nominal ratio | 30 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.625 in |
| Output horse power | 3.41 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.0900 in, 180.086 mm |
| Output style | Right |
| Overhung load | 2760 lbf, 12277.092 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 3682 in/lb, 3682.0 in/lb |
| Ratio | 30 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 1.6250 in, 41.275 mm |
| Shaft length output | 4.2000 in, 106.68 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 4.4300 hp, 3.303 kW |