Exact ratio25.33High Speed Shaft Diameter (in)3 inHigh Speed Shaft Length (in)8.8 inHigh Speed Shaft Speed [Max] (rpm)1773 rpmLip seal materialVitonLow Speed Shaft Diameter (in)6.5 inNominal ratio25ProductBasic DrivesRecommended Driven Shaft Length [Nom] (in)13 inSeriesQuadrive AccessoriesType of auxiliary cooling supplied with gear driveNoneVertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline10.66 inWidth Through Housing (in)12.4 in
| Exact ratio | 25.33 |
| High Speed Shaft Diameter (in) | 3 in |
| High Speed Shaft Length (in) | 8.8 in |
| High Speed Shaft Speed [Max] (rpm) | 1773 rpm |
| Lip seal material | Viton |
| Low Speed Shaft Diameter (in) | 6.5 in |
| Nominal ratio | 25 |
| Product | Basic Drives |
| Recommended Driven Shaft Length [Nom] (in) | 13 in |
| Series | Quadrive Accessories |
| Type of auxiliary cooling supplied with gear drive | None |
| Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline | 10.66 in |
| Width Through Housing (in) | 12.4 in |