Gear typeSHeight12Housing materialCast ironHP Range20 HP (< 25)I.D. (in)1.125 dIA - 1/4 X 1/8 kW inInput HP20Input styleC-Face quillLength20.5Model code4EMotor frame size180TCO. D. (in)2.188 inOutput RPM92Output torque13395Output Torque Range10, 000 to 20, 000 in lbsOutput typeHollow boreProduct lineParallel shaft driveProduct typeParallelRatio18.96:1Ratio Range20:01Series code4Service factor1Width12.25
| Gear type | S |
| Height | 12 |
| Housing material | Cast iron |
| HP Range | 20 HP (< 25) |
| I.D. (in) | 1.125 dIA - 1/4 X 1/8 kW in |
| Input HP | 20 |
| Input style | C-Face quill |
| Length | 20.5 |
| Model code | 4E |
| Motor frame size | 180TC |
| O. D. (in) | 2.188 in |
| Output RPM | 92 |
| Output torque | 13395 |
| Output Torque Range | 10, 000 to 20, 000 in lbs |
| Output type | Hollow bore |
| Product line | Parallel shaft drive |
| Product type | Parallel |
| Ratio | 18.96:1 |
| Ratio Range | 20:01 |
| Series code | 4 |
| Service factor | 1 |
| Width | 12.25 |