AssemblyU-RCenter Distance (in)3.25 3.25Center Distance Range1" thru 3.25"Efficiency80Gear Ratio15:1Gear TypeWormH-Tap size7/16 - 14Housing MaterialCast IronHP Range5HP (< 7-1/2)Input Diameter (in)0.875Input HP @ 1750 RPM5.42Input Keyway3/16 X 1.63Input RPM1750Input Speed1750Input StyleSolid ShaftKey Length1.63Key Sq.0.188Manufacturer Reducer Size325Maximum Input HP6.127 hp @ 1750 rpmModel325UMounting TypeNo BaseNo. of Gear ReductionsSingleOutput Diameter (in)1.375Output Key5/16 X 2.88Output RPM116.6Output Shaft Assembly CodeROutput Shaft DirectionRightOutput Torque Range2500 to 5000 in lbsOutput Torque Rating (in-lb)2980 in-lbs @1750 input RPMOutput TypeSolid ShaftOverhung Load Rating (Output Shaft(lb))2401Product TypeWorm Speed ReducerRatio Range15:1ReducerWorm - Right AngleReducer StyleStandardSeries CodeRaiderService Factor1Shaft Seal MaterialNitrileTAP Depth0.8Thrust Rating - output shaft3364
| Assembly | U-R |
| Center Distance (in) | 3.25 3.25 |
| Center Distance Range | 1" thru 3.25" |
| Efficiency | 80 |
| Gear Ratio | 15:1 |
| Gear Type | Worm |
| H-Tap size | 7/16 - 14 |
| Housing Material | Cast Iron |
| HP Range | 5HP (< 7-1/2) |
| Input Diameter (in) | 0.875 |
| Input HP @ 1750 RPM | 5.42 |
| Input Keyway | 3/16 X 1.63 |
| Input RPM | 1750 |
| Input Speed | 1750 |
| Input Style | Solid Shaft |
| Key Length | 1.63 |
| Key Sq. | 0.188 |
| Manufacturer Reducer Size | 325 |
| Maximum Input HP | 6.127 hp @ 1750 rpm |
| Model | 325U |
| Mounting Type | No Base |
| No. of Gear Reductions | Single |
| Output Diameter (in) | 1.375 |
| Output Key | 5/16 X 2.88 |
| Output RPM | 116.6 |
| Output Shaft Assembly Code | R |
| Output Shaft Direction | Right |
| Output Torque Range | 2500 to 5000 in lbs |
| Output Torque Rating (in-lb) | 2980 in-lbs @1750 input RPM |
| Output Type | Solid Shaft |
| Overhung Load Rating (Output Shaft(lb)) | 2401 |
| Product Type | Worm Speed Reducer |
| Ratio Range | 15:1 |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reducer Style | Standard |
| Series Code | Raider |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Nitrile |
| TAP Depth | 0.8 |
| Thrust Rating - output shaft | 3364 |