Base to output center height5.3100 in, 134.874 mmCase size47Center distance (in)4.7 in, Center distance (in):4.7500 in, 120.65 mmCenter to end of shaft distance9.0600 in, 230.124 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input7.9500 hp, 5.928 kWHorsepower rating output6.3400 hp, 4.728 kWHousing materialCast ironInput180TC flangeInput flange180TCInput HP7.95Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length11.0000 in, 279.4 mmMounting bolt pattern width5.8100 in, 147.574 mmNominal ratio30OutputDouble solid output shaftOutput bore/shaft diameter2 inOutput horse power6.34Output shaft center to input motor mounting face distance13.2100 in, 335.534 mmOutput styleLeft, rightOverhung load5600 lbf, 24910.041 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output6845 in/lb, 6845.0 in/lbRatio30 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output2.0000 in, 50.8 mmShaft length output4.0100 in, 101.854 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating7.2200 hp, 5.384 kW
| Base to output center height | 5.3100 in, 134.874 mm |
| Case size | 47 |
| Center distance (in) | 4.7 in, Center distance (in):4.7500 in, 120.65 mm |
| Center to end of shaft distance | 9.0600 in, 230.124 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 7.9500 hp, 5.928 kW |
| Horsepower rating output | 6.3400 hp, 4.728 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 180TC flange |
| Input flange | 180TC |
| Input HP | 7.95 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 11.0000 in, 279.4 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.8100 in, 147.574 mm |
| Nominal ratio | 30 |
| Output | Double solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 2 in |
| Output horse power | 6.34 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 13.2100 in, 335.534 mm |
| Output style | Left, right |
| Overhung load | 5600 lbf, 24910.041 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 6845 in/lb, 6845.0 in/lb |
| Ratio | 30 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 2.0000 in, 50.8 mm |
| Shaft length output | 4.0100 in, 101.854 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 7.2200 hp, 5.384 kW |