Base to output center height2.2400 in, 56.896 mmCase size20Center distance (in)2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mmCenter to end of shaft distance4.6900 in, 119.126 mmFinishGreenHorsepower rating input0.6400 hp, 0.477 kWHorsepower rating output0.4400 hp, 0.328 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP0.64Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMaterialClass 30 grey ironMax RPM35 rpmMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio50OutputDouble solid output shaftOutput bore/shaft diameter1 inOutput horse power0.44Output shaftDouble (solid)Output shaft center to input motor mounting face distance7.8300 in, 198.882 mmOutput styleLeft, rightOverhung load1560 lbf, 6939.226 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output787 in/lb, 787.0 in/lbRatio50 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output1.0000 in, 25.4 mmShaft length output2.1100 in, 53.594 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating1.0900 hp, 0.813 kW
| Base to output center height | 2.2400 in, 56.896 mm |
| Case size | 20 |
| Center distance (in) | 2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mm |
| Center to end of shaft distance | 4.6900 in, 119.126 mm |
| Finish | Green |
| Horsepower rating input | 0.6400 hp, 0.477 kW |
| Horsepower rating output | 0.4400 hp, 0.328 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 0.64 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Material | Class 30 grey iron |
| Max RPM | 35 rpm |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 50 |
| Output | Double solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1 in |
| Output horse power | 0.44 |
| Output shaft | Double (solid) |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.8300 in, 198.882 mm |
| Output style | Left, right |
| Overhung load | 1560 lbf, 6939.226 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 787 in/lb, 787.0 in/lb |
| Ratio | 50 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 1.0000 in, 25.4 mm |
| Shaft length output | 2.1100 in, 53.594 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 1.0900 hp, 0.813 kW |