Base to output center height2.2400 in, 56.896 mmCase size20Center distance (in)2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mmCenter to end of shaft distance4.6900 in, 119.126 mmFinishWhite epoxyHorsepower rating input1.4600 hp, 1.089 kWHorsepower rating output1.2300 hp, 0.917 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput flange140TCInput HP1.46Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio18OutputDouble solid output shaftOutput bore/shaft diameter1 inOutput horse power1.23Output shaft center to input motor mounting face distance5.0000 in, 127.0 mmOutput styleLeft, rightOverhung load1560 lbf, 6939.226 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output795 in/lb, 795.0 in/lbRatio18 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output1.0000 in, 25.4 mmShaft length output2.1100 in, 53.594 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating2.1200 hp, 1.581 kW
| Base to output center height | 2.2400 in, 56.896 mm |
| Case size | 20 |
| Center distance (in) | 2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mm |
| Center to end of shaft distance | 4.6900 in, 119.126 mm |
| Finish | White epoxy |
| Horsepower rating input | 1.4600 hp, 1.089 kW |
| Horsepower rating output | 1.2300 hp, 0.917 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input flange | 140TC |
| Input HP | 1.46 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 18 |
| Output | Double solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1 in |
| Output horse power | 1.23 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Output style | Left, right |
| Overhung load | 1560 lbf, 6939.226 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 795 in/lb, 795.0 in/lb |
| Ratio | 18 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 1.0000 in, 25.4 mm |
| Shaft length output | 2.1100 in, 53.594 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 2.1200 hp, 1.581 kW |