Base to output center height3.8800 in, 98.552 mmCase size38Center distance (in)3.5000 in, 88.9 mm, Center distance (in):3.8 inCenter to end of shaft distance7.7500 in, 196.85 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input15.1800 hp, 11.32 kWHorsepower rating output14.4000 hp, 10.738 kWHousing materialCast ironInput0.875 in Input ShaftInput HP15.18Input styleSeparateLubrication typePAG, standard temperatureMounting bolt pattern length8.5000 in, 215.9 mmMounting bolt pattern width4.7500 in, 120.65 mmNominal ratio5OutputDouble solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.625 inOutput horse power14.4Output styleLeft, rightOverhung load2120 lbf, 9430.23 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output2593 in/lb, 2593.0 in/lbRatio5 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft dia input0.8750 inShaft diameter output1.6250 in, 41.275 mmShaft length input1.8700 in, 47.498 mmShaft length output4.2000 in, 106.68 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating15.5100 hp, 11.566 kW
| Base to output center height | 3.8800 in, 98.552 mm |
| Case size | 38 |
| Center distance (in) | 3.5000 in, 88.9 mm, Center distance (in):3.8 in |
| Center to end of shaft distance | 7.7500 in, 196.85 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 15.1800 hp, 11.32 kW |
| Horsepower rating output | 14.4000 hp, 10.738 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 0.875 in Input Shaft |
| Input HP | 15.18 |
| Input style | Separate |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Mounting bolt pattern length | 8.5000 in, 215.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.7500 in, 120.65 mm |
| Nominal ratio | 5 |
| Output | Double solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.625 in |
| Output horse power | 14.4 |
| Output style | Left, right |
| Overhung load | 2120 lbf, 9430.23 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 2593 in/lb, 2593.0 in/lb |
| Ratio | 5 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft dia input | 0.8750 in |
| Shaft diameter output | 1.6250 in, 41.275 mm |
| Shaft length input | 1.8700 in, 47.498 mm |
| Shaft length output | 4.2000 in, 106.68 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 15.5100 hp, 11.566 kW |