Base to output center height2.2400 in, 56.896 mmBore dia output1.1880 in, 30.175 mmBore length5.7000 in, 144.78 mmCase size20Center distance (in)2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mmHorsepower rating input1.9000 hp, 1.417 kWHorsepower rating output1.6900 hp, 1.26 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput HP1.9Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio12OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.875 inOutput horse power1.69Output shaftHollow alternateOutput shaft center to input motor mounting face distance5.0000 in, 127.0 mmOutput styleHollow alternateOverhung load1560 lbf, 6939.226 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output770 in/lb, 770.0 in/lbRatio12 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating2.8300 hp, 2.11 kW
| Base to output center height | 2.2400 in, 56.896 mm |
| Bore dia output | 1.1880 in, 30.175 mm |
| Bore length | 5.7000 in, 144.78 mm |
| Case size | 20 |
| Center distance (in) | 2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mm |
| Horsepower rating input | 1.9000 hp, 1.417 kW |
| Horsepower rating output | 1.6900 hp, 1.26 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input HP | 1.9 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 12 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.875 in |
| Output horse power | 1.69 |
| Output shaft | Hollow alternate |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Output style | Hollow alternate |
| Overhung load | 1560 lbf, 6939.226 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 770 in/lb, 770.0 in/lb |
| Ratio | 12 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 2.8300 hp, 2.11 kW |