Base to output center height3.9900 in, 101.346 mmBore dia output1.9380 in, 49.225 mmBore length8.7400 in, 221.996 mmCase size35Center distance (in)3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input4.7200 hp, 3.52 kWHorsepower rating output3.9800 hp, 2.968 kWHousing materialCast ironInput180TC flangeInput flange180TCInput HP4.72Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length7.5000 in, 190.5 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio25OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.9375 inOutput horse power3.98Output shaft center to input motor mounting face distance11.1500 in, 283.21 mmOutput styleHollowOverhung load2760 lbf, 12277.092 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output3586 in/lb, 3586.0 in/lbRatio25 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating5.1000 hp, 3.803 kW
| Base to output center height | 3.9900 in, 101.346 mm |
| Bore dia output | 1.9380 in, 49.225 mm |
| Bore length | 8.7400 in, 221.996 mm |
| Case size | 35 |
| Center distance (in) | 3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 4.7200 hp, 3.52 kW |
| Horsepower rating output | 3.9800 hp, 2.968 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 180TC flange |
| Input flange | 180TC |
| Input HP | 4.72 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.5000 in, 190.5 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 25 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.9375 in |
| Output horse power | 3.98 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 11.1500 in, 283.21 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 2760 lbf, 12277.092 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 3586 in/lb, 3586.0 in/lb |
| Ratio | 25 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 5.1000 hp, 3.803 kW |