Base to output center height1.8700 in, 47.498 mmCase size15Center distance (in)1.5 in, Center distance (in):1.5000 in, 38.1 mmCenter to end of shaft distance4.3100 in, 109.474 mmFinishSilver-gray epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input1.4000 hp, 1.044 kWHorsepower rating output1.2600 hp, 0.94 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP1.4Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length3.5000 in, 88.9 mmMounting bolt pattern width2.2500 in, 57.15 mmNominal ratio7OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter0.75 inOutput horse power1.26Output shaftRight (solid B)Output shaft center to input motor mounting face distance4.4000 in, 111.76 mmOutput styleRightOverhung load710 lbf, 3158.237 NPaint typeStainless epoxyPaint/coatingGreenRated torque output337 in/lb, 337.0 in/lbRatio7 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output0.7500 in, 19.05 mmShaft length output2.2300 in, 56.642 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating2.5500 hp, 1.902 kW
| Base to output center height | 1.8700 in, 47.498 mm |
| Case size | 15 |
| Center distance (in) | 1.5 in, Center distance (in):1.5000 in, 38.1 mm |
| Center to end of shaft distance | 4.3100 in, 109.474 mm |
| Finish | Silver-gray epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 1.4000 hp, 1.044 kW |
| Horsepower rating output | 1.2600 hp, 0.94 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 1.4 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 3.5000 in, 88.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.2500 in, 57.15 mm |
| Nominal ratio | 7 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 0.75 in |
| Output horse power | 1.26 |
| Output shaft | Right (solid B) |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 4.4000 in, 111.76 mm |
| Output style | Right |
| Overhung load | 710 lbf, 3158.237 N |
| Paint type | Stainless epoxy |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 337 in/lb, 337.0 in/lb |
| Ratio | 7 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 0.7500 in, 19.05 mm |
| Shaft length output | 2.2300 in, 56.642 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 2.5500 hp, 1.902 kW |