Base to output center height3.9900 in, 101.346 mmCase size35Center distance (in)3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mmCenter to end of shaft distance7.0600 in, 179.324 mmFinishSilver-gray epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input3.2300 hp, 2.409 kWHorsepower rating output2.5100 hp, 1.872 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput flange140TCInput HP3.23Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length7.5000 in, 190.5 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio40OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.5 inOutput horse power2.51Output shaftRight (solid B)Output shaft center to input motor mounting face distance10.2600 in, 260.604 mmOutput styleRightOverhung load2760 lbf, 12277.092 NPaint typeStainless epoxyPaint/coatingGreenRated torque output3622 in/lb, 3622.0 in/lbRatio40 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output1.5000 in, 38.1 mmShaft length output3.5100 in, 89.154 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating3.5400 hp, 2.64 kW
| Base to output center height | 3.9900 in, 101.346 mm |
| Case size | 35 |
| Center distance (in) | 3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mm |
| Center to end of shaft distance | 7.0600 in, 179.324 mm |
| Finish | Silver-gray epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 3.2300 hp, 2.409 kW |
| Horsepower rating output | 2.5100 hp, 1.872 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input flange | 140TC |
| Input HP | 3.23 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.5000 in, 190.5 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 40 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.5 in |
| Output horse power | 2.51 |
| Output shaft | Right (solid B) |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 10.2600 in, 260.604 mm |
| Output style | Right |
| Overhung load | 2760 lbf, 12277.092 N |
| Paint type | Stainless epoxy |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 3622 in/lb, 3622.0 in/lb |
| Ratio | 40 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 1.5000 in, 38.1 mm |
| Shaft length output | 3.5100 in, 89.154 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 3.5400 hp, 2.64 kW |