Drive typeFlange Mounted (JF)High Speed Shaft Diameter (in)2.75 inHigh Speed Shaft Length (in)2.5 inHigh Speed Shaft Speed [Max] (rpm)1700 RPMLip seal materialVitonNominal ratio25Product5507JRecommended Driven Shaft Length [Nom] (in)10.75 inSeriesQuadrive Gear DrivesType of auxiliary cooling supplied with gear driveNoneUnit size5507Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline9.29 inWidth Through Housing (in)10.74 in
| Drive type | Flange Mounted (JF) |
| High Speed Shaft Diameter (in) | 2.75 in |
| High Speed Shaft Length (in) | 2.5 in |
| High Speed Shaft Speed [Max] (rpm) | 1700 RPM |
| Lip seal material | Viton |
| Nominal ratio | 25 |
| Product | 5507J |
| Recommended Driven Shaft Length [Nom] (in) | 10.75 in |
| Series | Quadrive Gear Drives |
| Type of auxiliary cooling supplied with gear drive | None |
| Unit size | 5507 |
| Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline | 9.29 in |
| Width Through Housing (in) | 10.74 in |