Base to output center height1.8700 in, 47.498 mmBore dia output0.7500 in, 19.05 mmBore length4.7400 in, 120.396 mmCase size15Center distance (in)1.5 in, Center distance (in):1.5000 in, 38.1 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input1.4000 hp, 1.044 kWHorsepower rating output1.2600 hp, 0.94 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP1.4Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length3.5000 in, 88.9 mmMounting bolt pattern width2.2500 in, 57.15 mmNominal ratio7OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter0.75 inOutput horse power1.26Output shaft center to input motor mounting face distance4.4000 in, 111.76 mmOutput styleHollowOverhung load710 lbf, 3158.237 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output337 in/lb, 337.0 in/lbRatio7 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating2.5500 hp, 1.902 kW
| Base to output center height | 1.8700 in, 47.498 mm |
| Bore dia output | 0.7500 in, 19.05 mm |
| Bore length | 4.7400 in, 120.396 mm |
| Case size | 15 |
| Center distance (in) | 1.5 in, Center distance (in):1.5000 in, 38.1 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 1.4000 hp, 1.044 kW |
| Horsepower rating output | 1.2600 hp, 0.94 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 1.4 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 3.5000 in, 88.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.2500 in, 57.15 mm |
| Nominal ratio | 7 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 0.75 in |
| Output horse power | 1.26 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 4.4000 in, 111.76 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 710 lbf, 3158.237 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 337 in/lb, 337.0 in/lb |
| Ratio | 7 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 2.5500 hp, 1.902 kW |