Base to output center height3.5000 in, 88.9 mmBore dia output1.9380 in, 49.225 mmBore length7.7600 in, 197.104 mmCase size32Center distance (in)3.0000 in, 76.2 mm, Center distance (in):3.2 inGearbox component typeGearboxHorsepower rating input7.1100 hp, 5.302 kWHorsepower rating output6.5200 hp, 4.862 kWHousing materialCast ironInput0.875 in Input ShaftInput HP7.11Input styleSeparateLubrication typePAG, standard temperatureMounting bolt pattern length7.5000 in, 190.5 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio10OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.9375 inOutput horse power6.52Output styleHollowOverhung load1720 lbf, 7650.941 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output2347 in/lb, 2347.0 in/lbRatio10 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft dia input0.8750 inShaft length input1.2600 in, 32.004 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating7.8500 hp, 5.854 kW
| Base to output center height | 3.5000 in, 88.9 mm |
| Bore dia output | 1.9380 in, 49.225 mm |
| Bore length | 7.7600 in, 197.104 mm |
| Case size | 32 |
| Center distance (in) | 3.0000 in, 76.2 mm, Center distance (in):3.2 in |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 7.1100 hp, 5.302 kW |
| Horsepower rating output | 6.5200 hp, 4.862 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 0.875 in Input Shaft |
| Input HP | 7.11 |
| Input style | Separate |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Mounting bolt pattern length | 7.5000 in, 190.5 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 10 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.9375 in |
| Output horse power | 6.52 |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1720 lbf, 7650.941 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 2347 in/lb, 2347.0 in/lb |
| Ratio | 10 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft dia input | 0.8750 in |
| Shaft length input | 1.2600 in, 32.004 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 7.8500 hp, 5.854 kW |