Base to output center height2.8700 in, 72.898 mmCase size26Center distance (in)2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mmCenter to end of shaft distance5.6300 in, 143.002 mmFinishGreenGearbox component typeGearboxHorsepower rating input2.0000 hp, 1.491 kWHorsepower rating output1.5800 hp, 1.178 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP2Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMaterialClass 30 grey ironMax RPM58 rpmMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length6.3800 in, 162.052 mmMounting bolt pattern width3.3800 in, 85.852 mmNominal ratio30OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.25 inOutput horse power1.58Output shaftRight (solid B)Output shaft center to input motor mounting face distance5.4900 in, 139.446 mmOutput styleRightOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output1705 in/lb, 1705.0 in/lbRatio30 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output1.1250 in, 28.575 mmShaft length output2.6700 in, 67.818 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating2.7900 hp, 2.081 kW
| Base to output center height | 2.8700 in, 72.898 mm |
| Case size | 26 |
| Center distance (in) | 2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm |
| Center to end of shaft distance | 5.6300 in, 143.002 mm |
| Finish | Green |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 2.0000 hp, 1.491 kW |
| Horsepower rating output | 1.5800 hp, 1.178 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 2 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Material | Class 30 grey iron |
| Max RPM | 58 rpm |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 6.3800 in, 162.052 mm |
| Mounting bolt pattern width | 3.3800 in, 85.852 mm |
| Nominal ratio | 30 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.25 in |
| Output horse power | 1.58 |
| Output shaft | Right (solid B) |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.4900 in, 139.446 mm |
| Output style | Right |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 1705 in/lb, 1705.0 in/lb |
| Ratio | 30 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 1.1250 in, 28.575 mm |
| Shaft length output | 2.6700 in, 67.818 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 2.7900 hp, 2.081 kW |