Base to output center height3.2500 in, 82.55 mmCase size30Center distance (in)3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mmCenter to end of shaft distance6.7500 in, 171.45 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input2.0900 hp, 1.559 kWHorsepower rating output1.6100 hp, 1.201 kWHousing materialStainless steelInput56C flangeInput HP2.09Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length7.0000 in, 177.8 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio40OutputDouble solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.375 inOutput horse power1.61Output shaft center to input motor mounting face distance6.1200 in, 155.448 mmOutput styleLeft, rightOverhung load2300 lbf, 10230.91 NPaint/coatingNoRated torque output2324 in/lb, 2324.0 in/lbRatio40 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output1.3750 in, 34.925 mmShaft length output3.2000 in, 81.28 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating2.8700 hp, 2.14 kW
| Base to output center height | 3.2500 in, 82.55 mm |
| Case size | 30 |
| Center distance (in) | 3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mm |
| Center to end of shaft distance | 6.7500 in, 171.45 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 2.0900 hp, 1.559 kW |
| Horsepower rating output | 1.6100 hp, 1.201 kW |
| Housing material | Stainless steel |
| Input | 56C flange |
| Input HP | 2.09 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.0000 in, 177.8 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 40 |
| Output | Double solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.375 in |
| Output horse power | 1.61 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 6.1200 in, 155.448 mm |
| Output style | Left, right |
| Overhung load | 2300 lbf, 10230.91 N |
| Paint/coating | No |
| Rated torque output | 2324 in/lb, 2324.0 in/lb |
| Ratio | 40 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 1.3750 in, 34.925 mm |
| Shaft length output | 3.2000 in, 81.28 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 2.8700 hp, 2.14 kW |