Base to output center height3.9900 in, 101.346 mmBore dia output1.9380 in, 49.225 mmBore length8.7400 in, 221.996 mmCase size35Center distance (in)3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mmFinishGreenGearbox component typeGearboxHorsepower rating input5.7900 hp, 4.318 kWHorsepower rating output5.0300 hp, 3.751 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput flange140TCInput HP5.79Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length7.5000 in, 190.5 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio20OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.9375 inOutput horse power5.03Output shaftHollowOutput shaft center to input motor mounting face distance7.0900 in, 180.086 mmOutput styleHollowOverhung load2760 lbf, 12277.092 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output3620 in/lb, 3620.0 in/lbRatio20 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating5.9700 hp, 4.452 kW
| Base to output center height | 3.9900 in, 101.346 mm |
| Bore dia output | 1.9380 in, 49.225 mm |
| Bore length | 8.7400 in, 221.996 mm |
| Case size | 35 |
| Center distance (in) | 3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mm |
| Finish | Green |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 5.7900 hp, 4.318 kW |
| Horsepower rating output | 5.0300 hp, 3.751 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input flange | 140TC |
| Input HP | 5.79 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.5000 in, 190.5 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 20 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.9375 in |
| Output horse power | 5.03 |
| Output shaft | Hollow |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.0900 in, 180.086 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 2760 lbf, 12277.092 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 3620 in/lb, 3620.0 in/lb |
| Ratio | 20 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 5.9700 hp, 4.452 kW |