Base to output center height2.5000 in, 63.5 mmBore dia output1.5000 in, 38.1 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size23Center distance (in)2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mmHorsepower rating input1.4200 hp, 1.059 kWHorsepower rating output1.1100 hp, 0.828 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput HP1.42Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio30OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.5 inOutput horse power1.11Output shaft center to input motor mounting face distance8.5800 in, 217.932 mmOutput styleHollow alternateOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint typeStainless epoxyPaint/coatingSilverRated torque output1201 in/lb, 1201.0 in/lbRatio30 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating2.0600 hp, 1.536 kW
| Base to output center height | 2.5000 in, 63.5 mm |
| Bore dia output | 1.5000 in, 38.1 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 23 |
| Center distance (in) | 2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm |
| Horsepower rating input | 1.4200 hp, 1.059 kW |
| Horsepower rating output | 1.1100 hp, 0.828 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input HP | 1.42 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 30 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.5 in |
| Output horse power | 1.11 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 8.5800 in, 217.932 mm |
| Output style | Hollow alternate |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint type | Stainless epoxy |
| Paint/coating | Silver |
| Rated torque output | 1201 in/lb, 1201.0 in/lb |
| Ratio | 30 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 2.0600 hp, 1.536 kW |