Base to output center height4.4400 in, 112.776 mmBore dia output2.1880 in, 55.575 mmBore length9.8200 in, 249.428 mmCase size40Center distance (in)4 in, Center distance (in):4.0000 in, 101.6 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input5.6100 hp, 4.183 kWHorsepower rating output4.5300 hp, 3.378 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput HP5.61Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length8.5000 in, 215.9 mmMounting bolt pattern width5.0000 in, 127.0 mmNominal ratio30OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter2.1875 inOutput horse power4.53Output shaft center to input motor mounting face distance8.3700 in, 212.598 mmOutput styleHollowOverhung load4300 lbf, 19127.353 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output4898 in/lb, 4898.0 in/lbRatio30 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating5.7800 hp, 4.31 kW
| Base to output center height | 4.4400 in, 112.776 mm |
| Bore dia output | 2.1880 in, 55.575 mm |
| Bore length | 9.8200 in, 249.428 mm |
| Case size | 40 |
| Center distance (in) | 4 in, Center distance (in):4.0000 in, 101.6 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 5.6100 hp, 4.183 kW |
| Horsepower rating output | 4.5300 hp, 3.378 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input HP | 5.61 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 8.5000 in, 215.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Nominal ratio | 30 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 2.1875 in |
| Output horse power | 4.53 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 8.3700 in, 212.598 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 4300 lbf, 19127.353 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 4898 in/lb, 4898.0 in/lb |
| Ratio | 30 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 5.7800 hp, 4.31 kW |