Base to output center height3.2500 in, 82.55 mmBore dia output1.9380 in, 49.225 mmBore length7.7600 in, 197.104 mmCase size30Center distance (in)3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input7.1100 hp, 5.302 kWHorsepower rating output6.5200 hp, 4.862 kWHousing materialCast ironInput180TC flangeInput flange180TCInput HP7.11Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length7.0000 in, 177.8 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio10OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.9375 inOutput horse power6.52Output shaft center to input motor mounting face distance7.1400 in, 181.356 mmOutput styleHollowOverhung load1720 lbf, 7650.941 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output2347 in/lb, 2347.0 in/lbRatio10 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating7.8500 hp, 5.854 kW
| Base to output center height | 3.2500 in, 82.55 mm |
| Bore dia output | 1.9380 in, 49.225 mm |
| Bore length | 7.7600 in, 197.104 mm |
| Case size | 30 |
| Center distance (in) | 3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 7.1100 hp, 5.302 kW |
| Horsepower rating output | 6.5200 hp, 4.862 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 180TC flange |
| Input flange | 180TC |
| Input HP | 7.11 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.0000 in, 177.8 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 10 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.9375 in |
| Output horse power | 6.52 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.1400 in, 181.356 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1720 lbf, 7650.941 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 2347 in/lb, 2347.0 in/lb |
| Ratio | 10 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 7.8500 hp, 5.854 kW |