Base to output center height2.8700 in, 72.898 mmCase size26Center distance (in)2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mmCenter to end of shaft distance5.6300 in, 143.002 mmFinishSilver-gray epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input2.2600 hp, 1.685 kWHorsepower rating output1.8600 hp, 1.387 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP2.26Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length6.3800 in, 162.052 mmMounting bolt pattern width3.3800 in, 85.852 mmNominal ratio25OutputDouble solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.25 inOutput horse power1.86Output shaftDouble (solid)Output shaft center to input motor mounting face distance5.4900 in, 139.446 mmOutput styleLeft, rightOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint typeStainless epoxyPaint/coatingGreenRated torque output1677 in/lb, 1677.0 in/lbRatio25 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output1.1250 in, 28.575 mmShaft length output2.6700 in, 67.818 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating3.0000 hp, 2.237 kW
| Base to output center height | 2.8700 in, 72.898 mm |
| Case size | 26 |
| Center distance (in) | 2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm |
| Center to end of shaft distance | 5.6300 in, 143.002 mm |
| Finish | Silver-gray epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 2.2600 hp, 1.685 kW |
| Horsepower rating output | 1.8600 hp, 1.387 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 2.26 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 6.3800 in, 162.052 mm |
| Mounting bolt pattern width | 3.3800 in, 85.852 mm |
| Nominal ratio | 25 |
| Output | Double solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.25 in |
| Output horse power | 1.86 |
| Output shaft | Double (solid) |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.4900 in, 139.446 mm |
| Output style | Left, right |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint type | Stainless epoxy |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 1677 in/lb, 1677.0 in/lb |
| Ratio | 25 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 1.1250 in, 28.575 mm |
| Shaft length output | 2.6700 in, 67.818 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 3.0000 hp, 2.237 kW |