Base to output center height2.2400 in, 56.896 mmCase size202Center distance (in)2.0000 in, 50.8 mm, Center distance (in):2.02 inCenter to end of shaft distance6.6900 in, 169.926 mmFinishWhite epoxyHorsepower rating input1.3400 hp, 0.999 kWHorsepower rating output1.1100 hp, 0.828 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP1.34Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio20OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1 inOutput horse power1.11Output shaft center to input motor mounting face distance5.0000 in, 127.0 mmOutput styleRightOverhung load1560 lbf, 6939.226 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output796 in/lb, 796.0 in/lbRatio20 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output1.0000 in, 25.4 mmShaft length output4.1100 in, 104.394 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating1.9900 hp, 1.484 kW
| Base to output center height | 2.2400 in, 56.896 mm |
| Case size | 202 |
| Center distance (in) | 2.0000 in, 50.8 mm, Center distance (in):2.02 in |
| Center to end of shaft distance | 6.6900 in, 169.926 mm |
| Finish | White epoxy |
| Horsepower rating input | 1.3400 hp, 0.999 kW |
| Horsepower rating output | 1.1100 hp, 0.828 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 1.34 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 20 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1 in |
| Output horse power | 1.11 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Output style | Right |
| Overhung load | 1560 lbf, 6939.226 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 796 in/lb, 796.0 in/lb |
| Ratio | 20 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 1.0000 in, 25.4 mm |
| Shaft length output | 4.1100 in, 104.394 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 1.9900 hp, 1.484 kW |