Base to output center height2.8700 in, 72.898 mmBore dia output1.6880 in, 42.875 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size26Center distance (in)2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input3.6200 hp, 2.699 kWHorsepower rating output3.1600 hp, 2.356 kWHousing materialCast ironInput0.875 in Input ShaftInput HP3.62Input styleSeparateLubrication typePAG, standard temperatureMounting bolt pattern length6.3800 in, 162.052 mmMounting bolt pattern width3.3800 in, 85.852 mmNominal ratio15OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.6875 inOutput horse power3.16Output styleHollow alternateOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output1708 in/lb, 1708.0 in/lbRatio15 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft dia input0.8750 inShaft length input1.1700 in, 29.718 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating4.1500 hp, 3.095 kW
| Base to output center height | 2.8700 in, 72.898 mm |
| Bore dia output | 1.6880 in, 42.875 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 26 |
| Center distance (in) | 2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 3.6200 hp, 2.699 kW |
| Horsepower rating output | 3.1600 hp, 2.356 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 0.875 in Input Shaft |
| Input HP | 3.62 |
| Input style | Separate |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Mounting bolt pattern length | 6.3800 in, 162.052 mm |
| Mounting bolt pattern width | 3.3800 in, 85.852 mm |
| Nominal ratio | 15 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.6875 in |
| Output horse power | 3.16 |
| Output style | Hollow alternate |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 1708 in/lb, 1708.0 in/lb |
| Ratio | 15 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft dia input | 0.8750 in |
| Shaft length input | 1.1700 in, 29.718 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 4.1500 hp, 3.095 kW |