Base to output center height2.5000 in, 63.5 mmBore dia output1.5000 in, 38.1 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size23Center distance (in)2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input2.9100 hp, 2.17 kWHorsepower rating output2.5600 hp, 1.909 kWHousing materialStainless steelInput180TC flangeInput HP2.91Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length0.8800 in, 22.352 mmMounting bolt pattern width5.0000 in, 127.0 mmNominal ratio12OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.5 inOutput horse power2.56Output shaft center to input motor mounting face distance6.2900 in, 159.766 mmOutput styleHollow alternateOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint/coatingNoRated torque output1170 in/lb, 1170.0 in/lbRatio12 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating3.7800 hp, 2.819 kW
| Base to output center height | 2.5000 in, 63.5 mm |
| Bore dia output | 1.5000 in, 38.1 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 23 |
| Center distance (in) | 2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 2.9100 hp, 2.17 kW |
| Horsepower rating output | 2.5600 hp, 1.909 kW |
| Housing material | Stainless steel |
| Input | 180TC flange |
| Input HP | 2.91 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 0.8800 in, 22.352 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Nominal ratio | 12 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.5 in |
| Output horse power | 2.56 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 6.2900 in, 159.766 mm |
| Output style | Hollow alternate |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint/coating | No |
| Rated torque output | 1170 in/lb, 1170.0 in/lb |
| Ratio | 12 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 3.7800 hp, 2.819 kW |