Center Distance Range1" thru 3.25"Centre Distance3 inEfficiency80Frame Size56CGear Ratio15:1Gear TypeWormHP1HP Range3HP (< 5)Input Bore (C Face)0.625Input HP @ 1750 RPM3.97Input Keyway (C Face)3/16x3/32Input Maximum Speed1750 rpmInput Size5/8 in DiaInput TypeC-Face QuilledKeyway Size3/16 x 3/32 in Input/1/2 x 3/16 in OutputLength10.17 inLubrication TypePolyglycol OilMaterialCast IronNo. of Gear ReductionsSingleOutput Diameter (in)1.188Output Maximum Speed116.6 rpmOutput Size1.188 in DiaOutput Torque Range1000 to 2500 in lbsOutput Torque Rating (in-lb)2329 in-lbs @1750 input RPMOutput TypeHollowOverhung Load Rating (Output Shaft(lb))987Product TypeWorm Speed ReducerReducer StyleStandardThrust Rating - output shaft3410Torque Rating142.98 in-lb Input/116.6 in-lb OutputTypeSingle Reduction StandardWidth8.38 in
| Center Distance Range | 1" thru 3.25" |
| Centre Distance | 3 in |
| Efficiency | 80 |
| Frame Size | 56C |
| Gear Ratio | 15:1 |
| Gear Type | Worm |
| HP | 1 |
| HP Range | 3HP (< 5) |
| Input Bore (C Face) | 0.625 |
| Input HP @ 1750 RPM | 3.97 |
| Input Keyway (C Face) | 3/16x3/32 |
| Input Maximum Speed | 1750 rpm |
| Input Size | 5/8 in Dia |
| Input Type | C-Face Quilled |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 in Input/1/2 x 3/16 in Output |
| Length | 10.17 in |
| Lubrication Type | Polyglycol Oil |
| Material | Cast Iron |
| No. of Gear Reductions | Single |
| Output Diameter (in) | 1.188 |
| Output Maximum Speed | 116.6 rpm |
| Output Size | 1.188 in Dia |
| Output Torque Range | 1000 to 2500 in lbs |
| Output Torque Rating (in-lb) | 2329 in-lbs @1750 input RPM |
| Output Type | Hollow |
| Overhung Load Rating (Output Shaft(lb)) | 987 |
| Product Type | Worm Speed Reducer |
| Reducer Style | Standard |
| Thrust Rating - output shaft | 3410 |
| Torque Rating | 142.98 in-lb Input/116.6 in-lb Output |
| Type | Single Reduction Standard |
| Width | 8.38 in |