Base to output center height3.2500 in, 82.55 mmBore dia output1.9380 in, 49.225 mmBore length7.7600 in, 197.104 mmCase size30Center distance (in)3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input3.0500 hp, 2.274 kWHorsepower rating output2.5400 hp, 1.894 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP3.05Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length7.0000 in, 177.8 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio25OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.9375 inOutput horse power2.54Output shaft center to input motor mounting face distance6.1100 in, 155.194 mmOutput styleHollowOverhung load2300 lbf, 10230.91 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output2284 in/lb, 2284.0 in/lbRatio25 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating3.9000 hp, 2.908 kW
| Base to output center height | 3.2500 in, 82.55 mm |
| Bore dia output | 1.9380 in, 49.225 mm |
| Bore length | 7.7600 in, 197.104 mm |
| Case size | 30 |
| Center distance (in) | 3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 3.0500 hp, 2.274 kW |
| Horsepower rating output | 2.5400 hp, 1.894 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 3.05 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.0000 in, 177.8 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 25 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.9375 in |
| Output horse power | 2.54 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 6.1100 in, 155.194 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 2300 lbf, 10230.91 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 2284 in/lb, 2284.0 in/lb |
| Ratio | 25 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 3.9000 hp, 2.908 kW |