Base to output center height4.4400 in, 112.776 mmBore dia output2.1880 in, 55.575 mmBore length9.8200 in, 249.428 mmCase size40Center distance (in)4 in, Center distance (in):4.0000 in, 101.6 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input4.4300 hp, 3.303 kWHorsepower rating output3.3300 hp, 2.483 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput HP4.43Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length8.5000 in, 215.9 mmMounting bolt pattern width5.0000 in, 127.0 mmNominal ratio40OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter2.1875 inOutput horse power3.33Output shaft center to input motor mounting face distance8.3700 in, 212.598 mmOutput styleHollowOverhung load4300 lbf, 19127.353 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output4800 in/lb, 4800.0 in/lbRatio40 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating4.5000 hp, 3.356 kW
| Base to output center height | 4.4400 in, 112.776 mm |
| Bore dia output | 2.1880 in, 55.575 mm |
| Bore length | 9.8200 in, 249.428 mm |
| Case size | 40 |
| Center distance (in) | 4 in, Center distance (in):4.0000 in, 101.6 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 4.4300 hp, 3.303 kW |
| Horsepower rating output | 3.3300 hp, 2.483 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input HP | 4.43 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 8.5000 in, 215.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Nominal ratio | 40 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 2.1875 in |
| Output horse power | 3.33 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 8.3700 in, 212.598 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 4300 lbf, 19127.353 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 4800 in/lb, 4800.0 in/lb |
| Ratio | 40 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 4.5000 hp, 3.356 kW |