Base to output center height2.5000 in, 63.5 mmCase size23Center distance (in)2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mmCenter to end of shaft distance5.1400 in, 130.556 mmFinishGreenHorsepower rating input4.1800 hp, 3.117 kWHorsepower rating output3.8500 hp, 2.871 kWHousing materialCast ironInput180TC flangeInput flange180TCInput HP4.18Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMaterialClass 30 grey ironMax RPM35 rpmMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio7OutputLeft side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.25 inOutput horse power3.85Output shaftLeft (solid A)Output shaft center to input motor mounting face distance9.5300 in, 242.062 mmOutput styleLeftOverhung load1520 lbf, 6761.297 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output1026 in/lb, 1026.0 in/lbRatio7 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output1.1250 in, 28.575 mmShaft length output2.1800 in, 55.372 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating5.6400 hp, 4.206 kW
| Base to output center height | 2.5000 in, 63.5 mm |
| Case size | 23 |
| Center distance (in) | 2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm |
| Center to end of shaft distance | 5.1400 in, 130.556 mm |
| Finish | Green |
| Horsepower rating input | 4.1800 hp, 3.117 kW |
| Horsepower rating output | 3.8500 hp, 2.871 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 180TC flange |
| Input flange | 180TC |
| Input HP | 4.18 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Material | Class 30 grey iron |
| Max RPM | 35 rpm |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 7 |
| Output | Left side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.25 in |
| Output horse power | 3.85 |
| Output shaft | Left (solid A) |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 9.5300 in, 242.062 mm |
| Output style | Left |
| Overhung load | 1520 lbf, 6761.297 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 1026 in/lb, 1026.0 in/lb |
| Ratio | 7 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 1.1250 in, 28.575 mm |
| Shaft length output | 2.1800 in, 55.372 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 5.6400 hp, 4.206 kW |