Base to output center height1.9900 in, 50.546 mmBore dia output1.0000 in, 25.4 mmBore length5.4100 in, 137.414 mmCase size17Center distance (in)1.7 in, Center distance (in):1.7500 in, 44.45 mmFinishGreenHorsepower rating input2.5900 hp, 1.931 kWHorsepower rating output2.3900 hp, 1.782 kWHousing materialCast ironInput0.625 in Input ShaftInput HP2.59Input styleSeparate, Input style:Solid input shaftLubrication typePAG, standard temperatureMounting bolt pattern length4.1900 in, 106.426 mmMounting bolt pattern width2.7500 in, 69.85 mmNominal ratio5OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1 inOutput horse power2.39Output shaftHollowOutput styleHollowOverhung load1050 lbf, 4670.633 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output430 in/lb, 430.0 in/lbRatio5 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft dia input0.6250 inShaft length input1.1500 in, 29.21 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating3.9700 hp, 2.96 kW
| Base to output center height | 1.9900 in, 50.546 mm |
| Bore dia output | 1.0000 in, 25.4 mm |
| Bore length | 5.4100 in, 137.414 mm |
| Case size | 17 |
| Center distance (in) | 1.7 in, Center distance (in):1.7500 in, 44.45 mm |
| Finish | Green |
| Horsepower rating input | 2.5900 hp, 1.931 kW |
| Horsepower rating output | 2.3900 hp, 1.782 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 0.625 in Input Shaft |
| Input HP | 2.59 |
| Input style | Separate, Input style:Solid input shaft |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Mounting bolt pattern length | 4.1900 in, 106.426 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.7500 in, 69.85 mm |
| Nominal ratio | 5 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1 in |
| Output horse power | 2.39 |
| Output shaft | Hollow |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1050 lbf, 4670.633 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 430 in/lb, 430.0 in/lb |
| Ratio | 5 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft dia input | 0.6250 in |
| Shaft length input | 1.1500 in, 29.21 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 3.9700 hp, 2.96 kW |