Base to output center height4.4400 in, 112.776 mmBore dia output2.1880 in, 55.575 mmBore length9.8200 in, 249.428 mmCase size40Center distance (in)4 in, Center distance (in):4.0000 in, 101.6 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input3.6300 hp, 2.707 kWHorsepower rating output2.5300 hp, 1.887 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput HP3.63Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length8.5000 in, 215.9 mmMounting bolt pattern width5.0000 in, 127.0 mmNominal ratio50OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter2.1875 inOutput horse power2.53Output shaft center to input motor mounting face distance8.3700 in, 212.598 mmOutput styleHollowOverhung load4300 lbf, 19127.353 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output4559 in/lb, 4559.0 in/lbRatio50 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating3.6600 hp, 2.729 kW
| Base to output center height | 4.4400 in, 112.776 mm |
| Bore dia output | 2.1880 in, 55.575 mm |
| Bore length | 9.8200 in, 249.428 mm |
| Case size | 40 |
| Center distance (in) | 4 in, Center distance (in):4.0000 in, 101.6 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 3.6300 hp, 2.707 kW |
| Horsepower rating output | 2.5300 hp, 1.887 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input HP | 3.63 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 8.5000 in, 215.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Nominal ratio | 50 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 2.1875 in |
| Output horse power | 2.53 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 8.3700 in, 212.598 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 4300 lbf, 19127.353 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 4559 in/lb, 4559.0 in/lb |
| Ratio | 50 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 3.6600 hp, 2.729 kW |