Base to output center height2.8700 in, 72.898 mmBore dia output1.6880 in, 42.875 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size26Center distance (in)2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input3.6200 hp, 2.699 kWHorsepower rating output3.1600 hp, 2.356 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput HP3.62Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length6.3800 in, 162.052 mmMounting bolt pattern width3.3800 in, 85.852 mmNominal ratio15OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.6875 inOutput horse power3.16Output shaft center to input motor mounting face distance5.4900 in, 139.446 mmOutput styleHollow alternateOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output1708 in/lb, 1708.0 in/lbRatio15 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating4.1500 hp, 3.095 kW
| Base to output center height | 2.8700 in, 72.898 mm |
| Bore dia output | 1.6880 in, 42.875 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 26 |
| Center distance (in) | 2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 3.6200 hp, 2.699 kW |
| Horsepower rating output | 3.1600 hp, 2.356 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input HP | 3.62 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 6.3800 in, 162.052 mm |
| Mounting bolt pattern width | 3.3800 in, 85.852 mm |
| Nominal ratio | 15 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.6875 in |
| Output horse power | 3.16 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.4900 in, 139.446 mm |
| Output style | Hollow alternate |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 1708 in/lb, 1708.0 in/lb |
| Ratio | 15 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 4.1500 hp, 3.095 kW |