Base to output center height2.2400 in, 56.896 mmBore dia output1.1880 in, 30.175 mmBore length5.7000 in, 144.78 mmCase size20Center distance (in)2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mmHorsepower rating input2.2500 hp, 1.678 kWHorsepower rating output2.0100 hp, 1.499 kWHousing materialCast ironInput0.625 in Input ShaftInput HP2.25Input styleSeparateLubrication typePAG, standard temperatureMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio10OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.875 inOutput horse power2.01Output styleHollow alternateOverhung load1560 lbf, 6939.226 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output725 in/lb, 725.0 in/lbRatio10 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft dia input0.6250 inShaft length input1.1500 in, 29.21 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating3.2500 hp, 2.424 kW
| Base to output center height | 2.2400 in, 56.896 mm |
| Bore dia output | 1.1880 in, 30.175 mm |
| Bore length | 5.7000 in, 144.78 mm |
| Case size | 20 |
| Center distance (in) | 2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mm |
| Horsepower rating input | 2.2500 hp, 1.678 kW |
| Horsepower rating output | 2.0100 hp, 1.499 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 0.625 in Input Shaft |
| Input HP | 2.25 |
| Input style | Separate |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 10 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.875 in |
| Output horse power | 2.01 |
| Output style | Hollow alternate |
| Overhung load | 1560 lbf, 6939.226 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 725 in/lb, 725.0 in/lb |
| Ratio | 10 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft dia input | 0.6250 in |
| Shaft length input | 1.1500 in, 29.21 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 3.2500 hp, 2.424 kW |