Base to output center height2.2400 in, 56.896 mmBore dia output1.1880 in, 30.175 mmBore length5.7000 in, 144.78 mmCase size20Center distance (in)2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mmHorsepower rating input0.9600 hp, 0.716 kWHorsepower rating output0.7400 hp, 0.552 kWHousing materialCast ironInput0.625 in Input ShaftInput HP0.96Input styleSeparateLubrication typePAG, standard temperatureMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio30OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.875 inOutput horse power0.74Output styleHollow alternateOverhung load1560 lbf, 6939.226 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output802 in/lb, 802.0 in/lbRatio30 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft dia input0.6250 inShaft length input1.1500 in, 29.21 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating1.4900 hp, 1.111 kW
| Base to output center height | 2.2400 in, 56.896 mm |
| Bore dia output | 1.1880 in, 30.175 mm |
| Bore length | 5.7000 in, 144.78 mm |
| Case size | 20 |
| Center distance (in) | 2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mm |
| Horsepower rating input | 0.9600 hp, 0.716 kW |
| Horsepower rating output | 0.7400 hp, 0.552 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 0.625 in Input Shaft |
| Input HP | 0.96 |
| Input style | Separate |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 30 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.875 in |
| Output horse power | 0.74 |
| Output style | Hollow alternate |
| Overhung load | 1560 lbf, 6939.226 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 802 in/lb, 802.0 in/lb |
| Ratio | 30 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft dia input | 0.6250 in |
| Shaft length input | 1.1500 in, 29.21 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 1.4900 hp, 1.111 kW |