Base to output center height1.8700 in, 47.498 mmBore dia output0.7500 in, 19.05 mmBore length4.7400 in, 120.396 mmCase size15Center distance (in)1.5 in, Center distance (in):1.5000 in, 38.1 mmFinishSilver-gray epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input0.3400 hp, 0.254 kWHorsepower rating output0.2200 hp, 0.164 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP0.34Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMaterialClass 30 grey ironMax RPM35 rpmMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length3.5000 in, 88.9 mmMounting bolt pattern width2.2500 in, 57.15 mmNominal ratio50OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter0.75 inOutput horse power0.22Output shaftHollowOutput shaft center to input motor mounting face distance4.4000 in, 111.76 mmOutput styleHollowOverhung load710 lbf, 3158.237 NPaint typeStainless epoxyPaint/coatingGreenRated torque output402 in/lb, 402.0 in/lbRatio50 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating0.7000 hp, 0.522 kW
| Base to output center height | 1.8700 in, 47.498 mm |
| Bore dia output | 0.7500 in, 19.05 mm |
| Bore length | 4.7400 in, 120.396 mm |
| Case size | 15 |
| Center distance (in) | 1.5 in, Center distance (in):1.5000 in, 38.1 mm |
| Finish | Silver-gray epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 0.3400 hp, 0.254 kW |
| Horsepower rating output | 0.2200 hp, 0.164 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 0.34 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Material | Class 30 grey iron |
| Max RPM | 35 rpm |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 3.5000 in, 88.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.2500 in, 57.15 mm |
| Nominal ratio | 50 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 0.75 in |
| Output horse power | 0.22 |
| Output shaft | Hollow |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 4.4000 in, 111.76 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 710 lbf, 3158.237 N |
| Paint type | Stainless epoxy |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 402 in/lb, 402.0 in/lb |
| Ratio | 50 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 0.7000 hp, 0.522 kW |