Gates 78052240 AK56.1/2 Light Duty Sheaves - Bored-to-SizeOutside Diameter: 5.45"Pitch Diameter (3L): 4.86"Pitch Diameter (4L):
- Write a review
$59.69
Bore Diameter1/2 inBore TypeBored to SizeFace Width3/4 inFinishPaintedHub Diameter1.81 inHub Projection0.53 inMaterialCast IronNon-StandardNONumber of Grooves1Outside diameter (in)5.45Pitch diameter (in) (3L)4.86Pitch diameter (in) (4L)5.20Series7805Suitable For Use WithTruflex 3L or 4L Cross Section V-BeltsTypeLight Duty Spoke
Specifications
| Bore Diameter | 1/2 in |
| Bore Type | Bored to Size |
| Face Width | 3/4 in |
| Finish | Painted |
| Hub Diameter | 1.81 in |
| Hub Projection | 0.53 in |
| Material | Cast Iron |
| Non-Standard | NO |
| Number of Grooves | 1 |
| Outside diameter (in) | 5.45 |
| Pitch diameter (in) (3L) | 4.86 |
| Pitch diameter (in) (4L) | 5.20 |
| Series | 7805 |
| Suitable For Use With | Truflex 3L or 4L Cross Section V-Belts |
| Type | Light Duty Spoke |
AK56.1/2
