Gates 78072109 AK28.5/8 Light Duty Sheaves - Bored-to-SizeOutside Diameter: 2.8"Pitch Diameter (3L): 2.26"Pitch Diameter (4L): 2
- Write a review
$22.00
Bore Diameter5/8 inBore TypeBored to SizeFace Width0.66 inFinishPaintedHub Diameter1.56 inHub Projection0.44 inMaterialSteelNon-StandardNONumber of Grooves1Outside diameter (in)2.8Pitch diameter (in) (3L)2.26Pitch diameter (in) (4L)2.60Series7807Suitable For Use WithTruflex 3L or 4L Cross Section V-BeltsTypeLight Duty Web
Specifications
| Bore Diameter | 5/8 in |
| Bore Type | Bored to Size |
| Face Width | 0.66 in |
| Finish | Painted |
| Hub Diameter | 1.56 in |
| Hub Projection | 0.44 in |
| Material | Steel |
| Non-Standard | NO |
| Number of Grooves | 1 |
| Outside diameter (in) | 2.8 |
| Pitch diameter (in) (3L) | 2.26 |
| Pitch diameter (in) (4L) | 2.60 |
| Series | 7807 |
| Suitable For Use With | Truflex 3L or 4L Cross Section V-Belts |
| Type | Light Duty Web |
AK28.5/8
