Bore Diameter1-1/8 inBore TypeBored to SizeMaterialCast IronMax pitch diameter (in) (3L)3.3Max pitch diameter (in) (4L)3.6Max pitch diameter (in) (5L)3.9Min pitch diameter (in) (3L)2.5Min pitch diameter (in) (4L)2.6Min pitch diameter (in) (5L)2.9Non-StandardNONumber of Grooves2Outside Diameter3.95 inPitch Diameter2.5 to 3.3 in (3L)/2.6 to 3.6 in (4L)/2.9 to 3.9 in (5L)Pitch diameter (in) (3L)2.5Series7810Suitable For Use With3L, 4L and 5L Section Truflex Cross Section V-BeltsTypeLight Duty
| Bore Diameter | 1-1/8 in |
| Bore Type | Bored to Size |
| Material | Cast Iron |
| Max pitch diameter (in) (3L) | 3.3 |
| Max pitch diameter (in) (4L) | 3.6 |
| Max pitch diameter (in) (5L) | 3.9 |
| Min pitch diameter (in) (3L) | 2.5 |
| Min pitch diameter (in) (4L) | 2.6 |
| Min pitch diameter (in) (5L) | 2.9 |
| Non-Standard | NO |
| Number of Grooves | 2 |
| Outside Diameter | 3.95 in |
| Pitch Diameter | 2.5 to 3.3 in (3L)/2.6 to 3.6 in (4L)/2.9 to 3.9 in (5L) |
| Pitch diameter (in) (3L) | 2.5 |
| Series | 7810 |
| Suitable For Use With | 3L, 4L and 5L Section Truflex Cross Section V-Belts |
| Type | Light Duty |