Bore Diameter1-1/8 inBore TypeBored to SizeFace Width3/4 inFinishPaintedHub Diameter2.38 inHub Projection0.72 inMaterialCast IronNon-StandardNONumber of Grooves1Outside diameter (in)6.75Pitch diameter (in) (3L)6.16Pitch diameter (in) (4L)6.50Series7805Suitable For Use WithTruflex 3L or 4L Cross Section V-BeltsTypeLight Duty Spoke
| Bore Diameter | 1-1/8 in |
| Bore Type | Bored to Size |
| Face Width | 3/4 in |
| Finish | Painted |
| Hub Diameter | 2.38 in |
| Hub Projection | 0.72 in |
| Material | Cast Iron |
| Non-Standard | NO |
| Number of Grooves | 1 |
| Outside diameter (in) | 6.75 |
| Pitch diameter (in) (3L) | 6.16 |
| Pitch diameter (in) (4L) | 6.50 |
| Series | 7805 |
| Suitable For Use With | Truflex 3L or 4L Cross Section V-Belts |
| Type | Light Duty Spoke |